Ympäristönsuojelupäällikkö on tehnyt yksihenkilöisenä viranomaisena 16.6.2025 § 15 päätöksen ympäristönsuojelulain 118 §:n mukaisesta ilmoituksesta:
Ilosaarirock Oy:n meluilmoitus: Ilosaarirock 2025
Toiminnan sijainti: Joensuun laulurinne, 18.-20.7.2025
Päätöksessä on annettu määräyksiä tapahtuman aikarajoista ja meluntorjuntatoimenpiteistä.
Päätöspöytäkirja on nähtävillä valitusajan 16.6.2025 – 23.7.2025 Joensuun kaupungin nettisivuilla yleisessä tietoverkossa www.joensuu.fi > viranhaltijapäätökset
Päätökseen tyytymätön voi hakea siihen muutosta Vaasan hallinto-oikeudelta viimeistään 30. päivänä päätöksen tiedoksi antamisesta. Päätös on annettu tiedoksi julkisella kuulutuksella yleisessä tietoverkossa. Tiedoksisaannin katsotaan tapahtuneen seitsemäntenä päivänä kuulutuksen julkaisemisajankohdasta. Valitusaika on kolmekymmentä (30) päivää päätöksen tiedoksisaannista. Valitusaikaa laskettaessa tiedoksiantopäivää ei oteta lukuun. Jos määräajan viimeinen päivä on pyhäpäivä, lauantai, itsenäisyyspäivä, vapunpäivä, jouluaatto tai juhannusaatto, valitusaika jatkuu vielä seuraavana arkipäivänä eli 23.7.2025 mennessä.
Päätöksessä on määrätty, että päätöstä ja siinä olevia määräyksiä on noudatettava muutoksenhausta huolimatta. Päätöksen mukaan toiminta voidaan aloittaa, vaikka muutoksenhaku on kesken, ellei valitusviranomainen toisin määrää.
Täydellinen valitusosoitus on päätöksen liitteenä.
Lisätietoja:
ympäristönsuojelupäällikkö Aino Heikura p. 050 376 8584, aino.heikura@joensuu.fi
Joensuussa 16.6.2025 RAKENNUS- JA YMPÄRISTÖLAUTAKUNTA